EFOP-1.8.21-18-2019-00078

Kedvezményezett neve: MAGYAR IMRE KÓRHÁZ
Projekt címe: „AZ INFEKCIÓKONTROLL TEVÉKENYSÉGEK GYAKORLATI MEGVALÓSÍTÁSA A MAGYAR IMRE KÓRHÁZBAN”
Támogatás összege: 59.426.475.- FORINT
Projekt megvalósítás kezdete: 2019.10.01.
Projekt tervezett befejezési dátuma: 2020.12.29.
Támogatás mértéke: 100%
Pályázat finanszírozása: EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP
Projekt azonosító száma: EFOP-1.8.21-18-2019-00078

Projekt bemutatása

Az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések kialakulásáért főként a nozokomális fertőzések és kockázataik, valamint a multizezisztens kórokozók kialakulása felelős. Ezek terjedésének megelőzése döntően az infekciókontroll módszereivel megvalósíthatók.A betegellátás egy lehetséses minőségi indikátora a nozokomális fertőzési arány.

Hazánkban a kórházi betegeknél átlagosan 5-10%-os arányban alakul ki nozokomális fertőzés, amely az intenzív terápiás osztályokon ennél magasabb, akár 25-50% is lehet. A Magyar Imre Kórház a Nosocomiális infekciók gyakoriságának 1 százalékos szintjével társkórházi összehasonlításban kiemelkedően jó eredménynek minősíthető. A kórházi sebfertőzési arány 0,77%. 2016 évtől kezdődően a késői sebfertőzésekre kiterjesztett surveillance tevékenységet folytatunk. 2018 – tól minden műtétet egy hónapig követünk, ami az egy napos műtétekre is kiterjed.

A célérték 2 százalékpontban határoztuk meg. A jelentett és regisztrált sebfertőzések száma ennek ellenére csökkenő tendenciát mutat, a statisztikai hibahatár feletti mértékben. Így a betegbiztonság növelése érdekében a projekt segítségével a lenti részcélok szerint a nosocomiális infekció tovább csökkenthető az adatgyűjtés validitása növelhető, melyek javítják a kórházi sebfertőzési arányt. Intézményi infekciókontroll eljárásrend során az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések kockázatának csökkentése és felügyelete, intézeti eljárásrend elkészítése valósul meg a Módszertani Útmutató alapján.
a.) Egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések kockázatának csökkentése és felügyelete szabályzat oktatása az infekciókontroll kapcsolattartóknak
b.) Oktatási segédanyag összeállítása és kiadása az aktív osztályoknak. Valamennyi felvőbeteg – ellátó osztályon a felvételre kerülő betegeknél a felvételt követő legfeljebb 72 órán belül el kell végezni az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzés kockázatának becslését és értékelését.

Cél

Közepes és magas MRK kockázat azonosítás – Közepes és magas CDI kockázat azonosítása A Magyar Imre kórháznak évente legalább egy alkalommal dokumentáltan el kell végeznie önértékelés keretében az intézményi kockázatértékelést. A Magyar Imre Kórház minden önállló betegellátó szervezeti egységében infekciókontroll kapcsolattartóként 1 fő egészségügyi szakdolgozót jelölt ki.

Feladatai

a.) Ellenőrzi az osztályon az országos tisztifőorvos által kiadott módszertani levélben meghatározott, az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzésre magas kockázattal bíró vagy egyébként veszélyeztetett személyek azonnali azonosítására szolgáló kockázatértékelési eljárás elvégzését és a kockázat felmérési adatlapok rendelkezésre állását,
b.) közvetlen kapcsolatot tart az adott osztály és az infekciókontroll feladatokat ellátó szervezeti egység (Kórházhigiénés Szolgálat) között, valamint
c.) segíti az infekciókontroll feladatokat ellátó szakemberek munkáját osztályos szinten, beleértve a surveillance és járványügyi kivizsgálás céljából végzett adatgyűjtéseket és az infekciókontroll intézkedések végrehajtását az osztályon.
d.) Az infekciókontroll kapcsolattartó részt vesz a feladatai ellátásához szükséges, az infekciókontroll feladatokat ellátó szervezeti (Kórházhigiénés Szolgálat) egység munkatársai által szervezett képzésen. A műtéti sebfertőzések a leggyakoribb egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések közé tartozik intézetünkben. 2016 évtől kezdődően a késői sebfertőzésekre kiterjesztett surveillance tevékenységet is folytatunk.2018 – tól minden műtétet egy hónapig követünk, ami az egy napos műtétekre is kiterjed. A célérték 2 százalékpontban határoztuk meg. Műtéti sebfertőzési arányt (0,77%) sikerült a célérték alatt tartani.
1. A hólyag-katéterrel összefüggő húgyúti fertőzés megelőzésére intézeti eljárásrend elkészítése a Módszertani Útmutató alapján Az eljárásrend oktatása az infekciókontroll kapcsolattartóknak – Oktatási segédanyag összeállítása és kiadása az aktív osztályoknak – Osztályos oktatás – Infekciókontroll kapcsolattartók – Gyakorlati megvalósulás ellenőrzése – Adatgyűjtés, elemzés
2. Az érkatéterrel összefüggő véráramfertőzések megelőzésére intézeti eljárásrend elkészítése a Módszertani Útmutató alapján – Az eljárásrend oktatása az infekciókontroll kapcsolattartóknak – Oktatási segédanyag összeállítása és kiadása az aktív osztályoknak – Osztályos oktatás -Infekciókontroll kapcsolattartók – Gyakorlati megvalósulás ellenőrzése – Adatgyűjtés, elemzés
3. Az sebfertőzés megelőzésére intézeti eljárásrend elkészítése a Módszertani Útmutató alapján – Az eljárásrend oktatása az infekciókontroll kapcsolattartóknak – Oktatási segédanyag összeállítása és kiadása az aktív osztályoknak – Osztályos oktatás -Infekciókontroll kapcsolattartók – Gyakorlati megvalósulás ellenőrzése – Adatgyűjtés, elemzés
4. Az egészségügyi ellátással összefüggő pneumónia megelőzésére intézeti eljárásrend elkészítése a Módszertani Útmutató alapján – Az eljárásrend oktatása

You have Successfully Subscribed!